05.09.2023
Miło nam poinformować, że uruchomiliśmy Platformę edukacyjną Teatru Polskiego w Warszawie „W labiryncie teatru”. Platforma jest nowoczesnym, wszechstronnym narzędziem cyfrowym stworzonym z myślą o wielu grupach odbiorców – nauczycielkach i nauczycielach, dzieciach, młodzieży, ale też osobach, dla których teatr jest pasją lub zawodem.
Platforma w uporządkowany i przystępny sposób przybliża świat teatru, pozwala korzystać z oferty edukacyjnej Teatru Polskiego w siedzibie, jak i online, a także zapoznać się z historią jednej z najstarszych warszawskich scen dramatycznych.
ZAPRASZAMY NA STRONĘ wlabiryncieteatru.pl
Nazwa tej Platformy – W labiryncie teatru – nie została wymyślona dziś. Teatr labiryntem nazywał Stanisław Wyspiański, za nim metaforę tę powtarzał Arnold Szyfman, dodając, że znalazłszy się w tym labiryncie, nawet w chwilach najbardziej dramatycznych, a tych w jego życiu nie brakowało, nie szukał „wyjścia z teatru” wiedząc, że go nie znajdzie, czy też raczej, że go nie chce znaleźć.
Idea tej Platformy także jest inspirowana Szyfmanowskim myśleniem o teatrze jako sztuce „integralnej” – łączącej na równych prawach kunszt aktorski, oprawę plastyczną, muzykę, technikę i zamysł reżyserski. Zgodnie z tą zasadą Arnold Szyfman przez kilkadziesiąt lat swojej dyrekcji tworzył teatr nowoczesny artystycznie, żywo reagujący na potrzeby widzów i wyzwania zmieniających się czasów. Platforma, zbierając archiwalia z różnych dziedzin – fotografie, afisze, plakaty, projekty dekoracji i kostiumów, nagrania audio i wideo, pozwala z różnorodnych elementów ułożyć „integralny” obraz Teatru Polskiego w różnych okresach jego rozwoju. Pozwala też jednak, by narrację tej opowieści o Teatrze Polskim każdy z użytkowników ułożył sam, korzystając ze zgromadzonych tu narzędzi.
Na platformie znajdą Państwo następujące komponenty:
Archiwum
Stale rozbudowywany zbiór obiektów dokumentujących historię Teatru Polskiego w Warszawie umożliwiający użytkownikowi dostęp do zdjęć, materiałów filmowych, projektów dekoracji i kostiumów, a także afiszy i plakatów.
Ścieżki tematyczne
Fotografie, nagrania, ciekawostki i anegdoty uporządkowane w autorskie ścieżki tematyczne. Autorami felietonów na tematy teatralne są znani polscy pisarze tacy jak: Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Zygmunt Miłoszewski.
Scenariusze lekcji
Zbiór materiałów dydaktycznych przygotowanych przez ekspertów w oparciu o podstawę programową i repertuar Teatru Polskiego.
Klasa w Teatrze
Pomoc dla nauczycielek i nauczycieli wybierających się z uczniami do teatru. Pedagodzy dowiedzą się, jak przygotować uczniów do wizyty w teatrze i jak poprowadzić rozmowę o spektaklu po powrocie do szkoły.
Gra Tropem Arnolda
Gra edukacyjna dla dzieci prezentująca proces powstawania przedstawienia teatralnego. Gra dedykowana jest szczególnie dzieciom w wieku 6-9 lat.
Audioteatr
Klasyczne teksty dramatów w wersji audio w interpretacji zespołu aktorskiego Teatru Polskiego. W repertuarze m.in. „Makbet”, "Zemsta", „Balladyna”, „Tango”, „Dziady".
Zachęcamy do wybrania i założenia konta na naszej Platformie edukacyjnej, zgodnie z Państwa potrzebami.
Konto Nauczyciela:
- bezpłatne
- nauczyciel zyskuje dostęp do wybranych scenariuszy lekcji
- dołączenie do grona beneficjentów specjalnych promocji, działań edukacyjnych i pokazów spektakli dedykowanych nauczycielom.
Abonament nauczyciela:
- opłata 20 zł, ważny przez12 miesięcy
- dostęp do wszystkich scenariuszy lekcji, dostęp do tworzenia własnych scenariuszy
i quizy /w specjalnym kreatorze scenariuszy i quizów/
- dołączenie do grona beneficjentów specjalnych promocji, działań edukacyjnych i pokazów spektakli dedykowanych nauczycielom.
Abonament na Audioteatr:
- opłata 30 zł, ważny przez 12 miesięcy
- w ramach abonamentu dostęp do wszystkich audiobooków zamieszczonych na Platformie.
Do zobaczenia www.wlabiryncieteatru.pl!
Dyrektor Naczelny Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn o premierze Platformy edukacyjnej:
Animowany poradnik o Platformie edukacyjnej - dla nauczycielek i nauczycieli:
Zachęcamy do obejrzenia filmowych making of odsłaniających kulisy tworzenia materiałów na naszą Platformę:
Dokumentacja projektu oraz informacje o realizacji jego poszczególnych etapów znajdują się na podstronie www.teatrpolski.waw.pl/pl/teatr/projekt_ue
Projekt "PLATFORMA eDUKACYJNA TEATRU POLSKIEGO W WARSZAWIE" jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Poddziałania w ramach Osi Priorytetowej RPO WM 2014-2020 "2.1.2 E-usługi dla Mazowsza w ramach ZIT".